Blog Yazıları / Ayden ÖZEKİNCİ

“Ah bu göbek nasıl gidecek?”

Günlük hayatımızda biz diyetisyenlerin en çok karşılaştığı sorulardan birisi budur. Ben bu soruya hep şöyle cevap veririm “Öncelikle o göbek nasıl oldu gel bunu düşünelim??” Nasıl bir beslenme alışkanlığın var? Okul veya iş hayatın çok mu stresli? Günde kaç saatini masa başında geçiriyorsun? Yeterince uyuyor musun? Günlük ne kadar fiziksel aktivite yapıyorsun? Yeteri kadar su içiyor musun? Kan değerlerinde herhangi bir problem mi var ? Tüm bu soruların cevaplarını değerlendirmemiz gerekiyor. 


Tabi kişinin vücut tipi de göbek bölgesindeki yağlanmayı etkiliyor. Elma tipi şişmanlıkta yağlar karın bölgesinde toplanırken armut tipinde kalça bölgesinde yağlanma görülür. Karın bölgesindeki biriken yağlar dolaşıma çok daha çabuk katıldığı için insülin direnci, kalp hastalıkları, inme ve tip 2 diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkili olup daha tehlikelidir. Benim yapım böyle diyip tüm suçu genlerin üzerine atmaktansa gelin biraz çabalayıp bu yağlardan nasıl kurtuluruz buna odaklanalım. 

Her besinin belli bir kalorisi vardır ve eğer o vücudunuz için fazlalıksa depo edilir. Ama diyet yapma tabirini de kendinizi aç bırakmak olarak düşünmemeniz gerekir. İnanın öyle bir metabolizmamız var ki kendisini aç bıraktığınızda savunmaya geçip enerji tasarrufu yapıyor. Bu yüzden “Hiçbir şey yemiyorum ama kilo veremiyorum.” diyen kişilerle karşılaşırız. Bedenimizi korumak ona iyi bakmak bizim elimizde. Vücudunuzu dinleyin ona istediğini vermekte özgürsünüz yeter ki biraz bilinçlenerek doğru besinlerden doğru ölçülerle yardım alalım. En az önemsenen su içmeyi ihmal etmeyelim. Hayatın zorluklarını biraz arkamızda bırakmaya yardımcı olan temiz havada yürüyüşe çıkalım. Kendimizi sevip güzel sözler söyleyelim. Gelecek için iyi dileklerde bulunalım.. Bir de birazcık sabırlı olalım ve sonuca odaklanıp çaba sarfedelim. Bu fazlalıklar bir günde oluşmadı ki bir günde yok olsun ;) 

Kendinizi ekmekten, baklagillerden, sütten,yoğurttan, peynirden, yumurtadan, etten, cevizden, doğanın hediyesi rengarenk sebze ve meyvelerden, çikolatadan neden mahrum edesiniz ki yeter ki ölçüyü kaçırmayın  Şunu unutmayın sadece tek bir besinin sizi zayıflatmaya yetmeyeceği gibi suçlu sadece tek bir besin de olamaz. 

 Kendinizi sevmekten vazgeçmediğiniz, tüm dileklerinizin gerçekleştiği bir yıl dilerim.. 
Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!