Blog Yazıları / Ayden ÖZEKİNCİ

MEYVELERDEN KORKMALI MIYIZ?

Günümüzde ağızdan ağıza dolaşan zaman zaman medyada da karşılaştığımız meyve ile ilgili birçok söylem var. Kimileri meyve kilo aldırıyormuş aman hiç yemeyelim kimileri ise meyve çok yararlı poşet poşet yiyelim diyor. Peki hangisi doğru ? Tabiki doğru olan her ikisi de değil. Yıllardır insanlarımız korkmadan dalından taze taze koparıp yemiş meyveleri. Hayatımıza yapay olarak üretilen besinlerin girmesine bu kadar izin verirken mevsiminde doğal olarak üretilen meyvelerden neden korkuyoruz? Korkmamalıyız! Dikkat etmemiz gereken iki şey var ölçüyü kaçırmamak ve mevsim meyvesi tüketmek. 

KORKULAN MEYVELERİN YARARLARINDAN BAHSEDELİM ;) 
  • Meyveler mineraller ve vitaminler bakımından özellikle folat (folik asit), A vitaminin ön ögesi olan beta-karoten, E, C, B2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve diğer antioksidan özellikte olan bileşiklerden zengindir. 
  • Büyüme ve gelişme, hücre yenilenmesi, doku onarımı, deri ve göz sağlığı, diş ve diş eti sağlığı, kan yapımı, hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkindir. 
  • Dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve kronik hastalıkların (kalp- damar hastalıkları, hipertansiyon, inme, bazı kanser türleri) oluşma riskini de azaltır. 
  • Doygunluk hissi ve düşük enerji vermeleri nedeni ile de çocuk ve erişkinlerde sağlıklı ağırlığın korunmasında, sürdürülmesinde ve fazla vücut ağırlığı kazanımının engellenmesinde önemli rolleri vardır. 
  • Ayrıca bağırsak çalışmasının düzenlenmesine yardımcı olur.  
  • Vücuda yararlı etkileri bulunan fitokimyasalların en zengin kaynaklarından birisi de meyvelerdir.
HANGİ MEYVEYİ YİYELİM?
Meyveler içerdikleri besin ögeleri ve miktarı bakımından farklıdır. Bu nedenle tüketimlerinde çeşitlilik sağlanmalıdır. Yani ara öğünlerinizde mevsim meyvelerinden istediğinizden birine yer verebilirsiniz.
MEYVEYİ NASIL YİYELİM?
Sebze ve meyvelerin çiğ tüketilmesi tercih edilir. Çünkü birçok vitamin ve mineral, sebze ve meyvelerin özellikle dış yapraklarında, kabuğunda veya kabuğun hemen altındaki kısımlarında bulunur. Bu nedenle kabuklu yenilebilen meyveleri iyice yıkadıktan sonra soymadan tüketmeli, soyulması gerekiyorsa mümkün olduğunca ince soyulmalıdır.
MEYVE Mİ MEYVE SUYU MU?
Meyve suları günlük enerji tüketimine katkı sağlar, ancak diyet posası açısından yetersizdir. Meyve suları genellikle asidik olduğu için sık tüketimleri diş erozyonuna neden olabilir Bu sebeple biz hep meyvenin kendisini yemenizi öneririz.Fakat çok isterseniz katkı maddesi içermeyen %100 doğal, şeker ilavesiz, taze hazırlanmış ve bekletilmemiş olanlar tüketilebilir. 
NE KADAR MEYVE YİYELİM?
1 Standart meyve porsiyonu 150 gram ve 50-100 kaloridir. Yaşa ve kişiye göre değişmekle birlikte günlük beslenmenizde 2-3 porsiyon meyve yer alabilir. 
Bu konuda yapılan bir yanlış ise gün boyu meyve yemeyip hepsini akşam yemeğinden sonra tüketmek. Oysa meyvenizi gün içindeki ara öğünlerinizde kullanmalısınız. Bir hakkınızı ise yatmadan 2 saat önce az yağlı süt veya yoğurt eşliğinde tüketirseniz sabaha kadar kan şekerinizi dengede kalır ve uyku verimliliğinizi arttırmış olursunuz benden söylemesi.


Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!