Blog Yazıları / Editör

Kilo Vermek İsteyenler İçin Öneriler

Özellikle obezitenin ciddi bir tehdit oluşturduğu günümüzde kilo vermek isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Çoğumuzun kafasında “Kilo vermek için ne yapmalıyım, nasıl sağlıklı bir şekilde kilo veririm?” gibi sorular mevcut. Peki, uzmanlar bu konuda neler diyor?

Kilo Vermek İçin Kendinizi Aç Bırakmayın - Öğün Atlamayın

Kilo vermek isteyenlerin ilk başvurduğu yöntem çoğunlukla öğün atlamak oluyor. Fakat öğün atlamak sanıldığının aksine kilo vermeye yardımcı olmak yerine daha fazla kilo almaya bile sebep olabilmektedir. Dolayısıyla, kilo vermek isteyenler öncelikle “Kilo vermek için kendimi aç bırakmalıyım, bu öğün bir şey yemezsem daha çok kilo veririm” gibi düşüncelerden kurtulmalıdır.

Kilo vermek için kendini aç bırakmak metabolizmayı yavaşlatır. Uzun süre aç kalan vücut enerji sağlamak adına yağ depo etmeye başlar. Ayrıca uzun süre aç kalmak bir sonraki öğünde daha fazla yemek yemenize sebep olur. Böylece kilo vermeye yardımcı olacağını düşündüğünüz öğün atlama fikri başlangıçta işe yarar gözükse bile zamanla verdiğiniz kiloların daha fazlasını hızla geri almanıza sebep olabilmektedir. 


Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Ara Öğün Yapın

Öğün atlayarak kendini aç bırakmak kilo vermeye yardımcı olmamakta, aksine ana öğünlerinizin aralarına küçük öğünler eklemek kilo vermenizi kolaylaştırmaktadır. Gün içerisinde sık öğünler yapıp azar azar yemek metabolizmanızı hızlandıracaktır. Ara öğün yaptığınızda bir sonraki öğününüzde sofraya daha az acıkmış şekilde oturursunuz.

Eğer gün içerisinde çok fazla acıkıyorsanız bu durum ilk olarak sağlıksız aburcuburlara yönelmenize sebep olabilir. Böylece hem daha fazla kalori alıp kilo kontrolünüzü zorlaştırırken hem de vücudunuza sağlıksız atıştırmalıklar almış olursunuz. Bunun yerine yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurup ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Bol Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Kilo vermek için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da bol su içmeye özen göstermek. Özellikle obezitenin ciddi sorun olduğu günümüzde kilo vermek için farklı tarifler, karışımlar ararken her zaman elimizin altında olan ve yaşamsal faaliyetlerimiz için gerekli olan suyu gözden kaçırıyor ve hak ettiği değeri vermiyoruz. Oysa gün içerisinde yeteri kadar su tüketmemek doğru bir diyet programı uygulasak bile kilo kaybımızın beklenen düzeyde olmamasına sebep olabiliyor.

Suyun kalorisiz olması, tokluk sağlaması ve yağ yakımına yardımcı olması gibi özellikleri sayesinde kilo vermek isteyenler tarafından mutlaka yeteri miktarda tüketilmesi gerekiyor. 

Kilo Vermenizi Kolaylaştırmak İçin Tabak Boyutlarını Küçültün

Kilo vermek için doğru beslenmeye dikkat ederken yapacağınız küçük değişikliklerle kilo verme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Yapılan bazı araştırmalar yemeklerimizi servis ederken kullandığımız tabak boyutlarının porsiyon algımızı etkilediğini gösteriyor. Yemeği servis ettiğimizde tabakta ne kadar boşluk kalırsa yemek miktarını o kadar az olarak algılarken tabak ile yemek arasındaki boşluk azaldıkça yemek miktarını daha çok olarak algılıyoruz. Yani aynı porsiyondaki besini büyük tabaklarda daha az, küçük tabaklarda daha çok olarak algılıyoruz. Yapılan psikolojik araştırmalar bu durumdan etkilendiğimizi ve servis için seçtiğimiz tabakların boyutunun, yediklerimizin miktarını etkileyebildiğini gösteriyor.

Hayatınıza Hareket Katın

Kilo vermek istiyorsanız hayatınıza “hareket” katmayı ihmal etmeyin. Hareketsiz bir vücut çeşitli sağlık problemlerine zemin hazırladığı için aslında spor sadece kilo vermek isteyenler tarafından değil, sağlıklı yaşamak isteyen tüm kişiler tarafından yapılmalı ve alışkanlık haline getirilmelidir.

Spor yapmak deyince çoğumuzun aklına büyük ağırlıklar gelip spordan uzak durmamıza sebep olsa da size uygun, yaparken zevk alacağınız bir spor çeşidini bulabilir ve doktorunuzun onayını alıp başlabilirsiniz. Özellikle fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ve kilo vermek istiyorsanız çeşitli spor türlerini araştırmaya başlayarak size en uygun olanını bulabilirsiniz. Sporunuzu doğru ve dengeli besnlenmeyle birleştirerek kendiniz için harikalar yaratabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin Diyetisyene Danışın

Kilo verme sürecinde yapmanız gereken en önemli şey ise bir diyetisyenle birlikte çalışmaktır. Öğün planlamalarınız ve öğün içeriklerinizin bir diyetisyen tarafından size uygun şekilde oluşturulması sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeniz için son derece gerekliyken kilo vermek için bilinçsizce yapılan diyetler, internetten kolayca ulaşılabilen popüler diyetler çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Tıbbi hikayemizle, yaşam şeklimizle, vücut ölçülerimizle hepimiz birbirimizden farklıyız. Dolayısıyla diyet listelerimiz de birbirinden farklı olmalı ve bize özel olarak bir uzman tarafından hazırlanmalıdır. Tüketeceğimiz besinler, neyi ne kadar, ne zaman yememiz gerektiği kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Diyetisyeninizin tıbbi bilgileriniz, kilo ve boy ölçüleriniz, yaşam alışkanlıklarınız gibi birçok faktörü göz önünde bulundururak size özel hazırlayacağı diyet programıyla sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olacaktır.


Diyet listeleri kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Her kişinin tıbbi öyküsü, fiziksel özellikleri farklı olduğu için beslenme programı da bir uzman tarafından tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Bu makale kişiye özel tavsiye niteliği taşımayıp makalede yer alan bilgiler bir diyetisyen ya da doktora danışılmadan uygulanmamalıdır.


Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!