Blog Yazıları / Cemre YAMANER

Stresi Azaltan Besinler Nelerdir?

Yediğiniz bazı yiyecekler stres seviyenizi azaltarak kendinizi daha iyi hissetmenize olanak sağlar. Stresli olduğunuz zamanlar daha iyi hissedebilmek adına şeker ve yağ içeriği yüksek gıdalara yönelip kısa süreli mutluluk sağlayabilirsiniz. Ancak en basit yola sarılıp vücudunuza kalıcı hasarlar verip sağlığınızı tehlikeye sokarak bir çözüme ulaşamazsınız. 


 Stresimizi azaltabilecek sağlıklı besinleri bilip diyetinizde çoğunlukla bu besinlere yer verirseniz, pişmanlık duymadan yiyerek hem çok daha rahatlayacak hem de sağlığınızı korumanızı sağlamış olacaksınız. 

Stresi Azaltan Besinler:

• Avokado: Yüksek potasyum içeriğiyle kan basıncını ayarlayarak kalbinizi korur ve stresinizi azaltır. İster sabah kahvaltıda haşlanmış yumurtayla avokadoyu ezip karıştırarak, ister salatalarınızda zeytinyağı yerine kullanabilirsiniz. 

• Balık: Omega 3 içeriği yüksek olan balığın sinir sistemi üzerinde mucizevi etkileri vardır. n-3 yağ asitleri beynin birçok fonksiyonunda etki gösterir. n-3 yağ asitlerinden olan DHA insan beynindeki hücrelerin yenilenmesine destek olmakta, beyin hücrelerinin çoğalmasına yardım etmektedir. Bu hücrelerde DHA seviyesinin düşmesi depresyon, hafıza kaybı, Alzheimer, şizofreni gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle haftanın 2-3 günü balık tüketimine özen gösterin. 

• Papatya Çayı: 1 tatlı kaşığı papatya çayı süzgeçle kaynar suda 3-5 dk. demlendikten sonra bir fincan içeceğiniz bu çay tüm yorgunluğunuzu ve gerginliğinizi alacaktır. Gaz, şişkinlik ve hazımsızlık hissedenler için de papatya çayını yemekten sonra bir bardak içmekte iyi gelecektir. 

• Muz: Potasyum içeriğine bol miktarda sahip olan muz mutluluk hormonu serotonin salgılanmasına neden olarak günlük stresinizi azaltır. Ara öğünlerde 1 porsiyon meyve yerine bir büyük muzun yarısını ya da küçük bir muzu tercih edebilirisiniz. 

• Bitter çikolata: İyi kalitede bir çikolata güçlü bir antioksidan olup mutluluk hormonu salgılar ve sizi rahatlatır. Yağ ve şeker içeriği yüksek olduğu için porsiyon miktarına dikkat etmek gerekir. Birkaç küçük parça bitter çikolata kan basıncınızın düşmesine yardımcı olur. Yanında süt gibi protein içeren bir besin ile tüketilince kana daha hızlı geçişi önlenerek kan şekerinin hızlıca düşmesi engellenmiş olur. 

• Kaju fıstığı: Yüksek çinko içeriği ile depresyon ve stres seviyelerini azaltır. Oleik yağ asitleri ve B vitamininden zengin bu yağlı tohum, halsizlik ve yorgunluğunuzu da almaya yardımcı olur. Ara öğünlerde meyvenin yanında 1 avuç tüketilerek iştahınızı da kontrol etmeye yardımcı olur. 

• Yaban mersini: C vitaminince zengin olan bu yiyecek kortizol seviyelerinin azalmasını sağladığı gibi vücuttan zararlı bakterileri uzaklaştırmada çok etkilidir. Yurt dışında oldukça popüler olan cranberry yani kırmızı yaban mersini iyi bir C vit. kaynağı olup son yıllarda yapılan çalışmalarda antibiyotik kullanımının ve bağışıklığının da azalmasına neden olduğu görülmüştür. Beyin hücrelerindeki hasarı önleyerek Alzheimer'a karşı da koruyucu olan bu meyveyi yoğurtla karıştırarak ya da salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. 

Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!