Blog Yazıları / Kübra SARIPINAR

Sporcu İçecekleri ve Enerji İçecekleri Aynı Şeyler Midir?

Farklı spor dallarına yönelik uygun beslenme değişiklik gösterse de tüm spor dallarında beslenmenin temel prensipleri aynıdır. Bunlar; antrenman ve yarışma sırasında kas glikojen deposunun devamlılığının sağlanması için yeterli karbonhidrat tüketimi ve termoregülasyonu sağlamak için yeterli sıvı tüketimidir.


Neden Sporcu İçeceği?

Sıvı tüketimi kapsamında kısa süreli antrenmanlar için su yeterli olurken bir saatten uzun süren antrenmanlar için suya ek olarak karbonhidrat desteği olmalıdır. Hal böyle olunca aklımıza ilk olarak sporcu içecekleri geliyor, gerek ticari formları gerek ev yapımı olanları. Fakat bu noktada büyük bir yanlış anlaşılma söz konusudur. Sporcu içecekleri ve enerji içecekleri çoğu zaman aynı şeyler ya da birbirine eş değer şeyler olarak görülmekte ve aynı amaçla kullanılmaktadır. Oysaki sporcu içecekleri ve enerji içecekleri aynı şeyler değildir.

Sporcu İçeceği ve Enerji İçeceği Arasındaki Farklar

 • Antrenman için ideal içecek izotonik dediğimiz formda olmalıdır. Yani içindeki karbonhidrat oranı %6-8 civarında tutulmalıdır. Enerji içeceklerine baktığımız zaman bu oranın %10-12’lere çıktığını görürüz. Karbonhidratın fazla olması suyun emilimini yavaşlatır. Bu yüzden egzersiz sırası ve sonrası tüketimi önerilmez. Çünkü amacımız terle attığımız suyu hızlı bir şekilde yerine koyarken aynı zamanda yeterli karbonhidrat sağlamaktır. 

• Terleme esnasında suyla birlikte birtakım mineraller de kaybedilmektedir. Bu mineraller sporcular için oldukça önemlidir. Yerine koyulmadığı takdirde kas kasılmaları, halsizlik, yorgunluk vb. problemlerle karşı karşıya kalınır. Sporcu içecekleri bize bu mineralleri sağlarken, enerji içecekleri sağlamaz.

• Enerji içeceklerinin etkisi, kafein ve kafeine benzer çeşitli uyarıcı bileşikler içermesinden ileri gelmektedir. Kafein, kardiyak uyarıcıdır ve kan basıncını geçici bir süreliğine yükseltir. Bu sebeple egzersiz esnasında kullanılması önerilmez. Ayrıca kafeinin fazla tüketimi vücudun su kaybetmesine sebep olur.

Tüm bunların sonunda diyoruz ki; antrenman öncesi, sırası ve sonrası tüketeceğimiz içecek bizi rahatsız etmeden, vücut sıvı dengesini, hızlı gastrik boşalımı, yeterli karbonhidrat ve minerali sağlamalıdır.

Ev Yapımı Sporcu İçeceği Nasıl Yapılır?

500 ml lik bir içecek için;
• 250 ml elma suyu
• 250 ml su
• 1 adet küp şeker
• Çay kaşığının ucuyla tuz
• Çeyrek limon suyu 
Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!