Blog Yazıları / Ceyhan DRAMA

Yeni Yılda Formda Kalmak İçin Öneriler: Sağlıklı Yılbaşı Menüsü

Yeni yılın heyecanı ve tatlı koşuşturmacası başladı. Yeni yılı evde sevdikleriyle kutlamak isteyenlerin aklındaki “Yılbaşı akşamı ne pişirsem?” sorusunun cevabı her an değişirken, yeni yılda formda kalmak isteyenler diyet yapanlar aşağıdaki önerileri dikkate alabilirler. Kilo problemi olmayıp, 1 Ocak gününü en az yılbaşı akşamı kadar güzel geçirmek isteyenler de bu önerileri dikkate alarak ağır yemeklerin sebep olduğu sorunlardan ve sindirim problemlerinden kurtulabilirler.


Yeni Yılda Formda Kalmak İçin Öneriler

1. Hayatımızın her döneminde yeterli uyku sağlığımız açısından son derece önemlidir. Yetişkinler en az 5-6 saat ,en fazla 8 saat uyumaya özen göstermelidirler. Yılbaşı özel bir gün olsa da uyku düzeninizi olabildiğince bozmamaya çalışın.
2. Gününüzü hafif besinlerle geçirin ve mutlaka ara öğünler yapın. Böylece akşam yemek masasına çok acıkmış bir şekilde oturmamış olursunuz.
3. Yemek yerken aşırıya kaçmayın. Porsiyon ölçülerinizi uygun tutarsanız istediğiniz besinlerinden tüketebilir, renkli ve sağlıklı bir tabakla yeni yıla girebilirsiniz.
4. Alkol tüketimine dikkat edin fazla tüketiminden olabildiğince kaçının. Kadınlar 1, erkekler ise 2 bardağı geçmemeye özen göstermeli. Diyet yapanlar için ise bu durum çok daha önemlidir.
5. Akşam yemeğinizi bir anda değil de yavaş yavaş, sevdiklerinizle sohbet ederek, küçük lokmalar halinde tüketin. Gece uzun, sevdiklerimizle masa başında geçecek hoş sohbetler için yeterli vakit mevcut. Bu vakti değerlendirin.

Sağlıklı Yılbaşı Menüsü

Başlangıcı çorbayla yapın. Çeşitli sebze çorbaları ya da sofraların vazgeçilmezi mercimek çorbası akşam yemeğine başlangıç için güzel bir seçenek olacaktır.

Ara sıcaklarda kızartma ve fazla yağlı besinlerden kaçınılmalıdır.

Ana yemek olarak tüketeceğiniz et için haşlama,buğulama,ızgara veya fırında pişirme yöntemlerinden birisini tercih edebilirsiniz.

Yılbaşı akşamının olmazsa olmazı mezelere gelince, yağ içeriği düşük olanları tercih etmelisiniz. Humus, piyaz, ıspanak, acılı ezme gibi mezeleri tercih edebilir, çeşitli sebze haşlamalarıyla hazırlayacağınız mezelerle masalarınızı renklendirirken sağlıklı ve leziz tatlar da alabilirsiniz. Rus salatası gibi mayonezli mezelere ise sofranızda yer vermeyin.

Masa düzeninizde salataya mutlaka yer verin. Mevsim sebzeleri ve yeşillikleriyle hazırlayacağınız salatalarla hem masanızı renklendirin hem de besin tüketiminizi dengeleyin.

Tatlı konusunda şerbetli ve kremalı tatlılar yerine sütlü ve meyveli olanları tercih edin. Tatlı tüketimini de ilerleyen saatlerde, yemekten 1.5-2 saat sonra yapın ve alkolle birlikte tüketmeyin.

Su tüketimine önem verin ve masanızda mutlaka su bulundurun.

Yılbaşı gecesi dengeli beslenin ve daha sağlıklı bir hayat için yeni yılı ‘Sağlıklı Beslenme’ sloganıyla devam ettirin.

Mutlu, sağlıklı yıllar.
Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!