Blog Yazıları / Cemre YAMANER

Kilo Verme Yöntemleri

Kilo verebilmek için uygulanan düşük karbonhidrat, yüksek protein diyetleri, iştah kesici ilaçlar, zayıflama çayları ve diğer birçok yol neden işe yaramamakta?


Bu yöntemlerle başarı sağlayan kişilerin %85’inin kısa süre içinde tekrar verdikleri kiloları geri aldıkları hatta daha üzerine çıktıkları görülmüştür. Önemli olan kilo verip ideal ölçüye ulaştıktan sonra ideal kiloda kalımı sağlamaktır. Bunun için gerekli yöntemlerin neler olduğunu bilirseniz bunu başarmamak için hiçbir nedeniniz kalmayacaktır. 

Başarılı bir zayıflama programında 3 önemli temel nokta vardır. Bunlar:

1. Kişiye özel hazırlanmış kalorisi azaltılmış diyetler 

2. Yaşam şeklini değiştirmek 

3. Egzersiz yapmak 

 1. Kişiye Özel Hazırlanmış Kalorisi Azaltılmış Diyetler 

Kilo verebilmek için alınan enerjinin harcanan yani yakılan enerjiden daha az olması gereklidir. Bu şekilde oluşan enerji eksikliğini vücut, önceden depolanmış olan yağların kullanımı ile enerji sağlayarak kapatacaktır. 

Enerji açığını karşılamak için aşağıdaki yöntemler izlenir:

• Enerjinizi değil de temel besin ihtiyaçlarınızı karşılayan protein, lif, vitamin ve minerallerce zengin bir diyet uygulayın.
• Zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulun. Kilo vermek ya da ideal kilosunu korumak istiyorsanız tüm alışkanlıklarınızı mutlaka gözden geçirmelisiniz. Örneğin aşırı miktarda şeker ve şekerli ürünleri tüketmek gibi zararlı bir alışkanlıklardan vazgeçmek gerekir.
Size özel hazırlanmış diyet planı ile açlık ve yorgunluk hissetmeden zayıflayın. Enerjisi düşük diyet programını uygularken kendinizi sürekli aç hissederek diyetten vazgeçebilirsiniz. Ayrıca çok düşük kalorili diyetlerle yağdan kayıp yerine kas kütlesi kaybı oluşur. Dolayısıyla bir diyetisyen eşliğinde size özel olarak hazırlanan diyet programı ile çok hızlı kilo kaybetmek yerine haftada yarım ya da 1 kg kadar kilo verecek şekilde zayıflamayı planlayın. 

 2. Yaşam Şeklini Değiştirmek 

Yeni bir yaşam biçimi, yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek, size özel hazırlanan zayıflama diyetini uygulamak sağlıklı kilo kaybını ve kilo kontrolünü sağlar.

• Yemek yeme alışkanlıklarımızı değiştirmek: Bir gün içinde nasıl beslendiğini görmek istiyorsanız günlük tutmanızı tavsiye ederim. Sabah uyandıktan gece yatıncaya kadar neler yediğinizi yazın. En önemlisi de bu gıdaları hangi ortam şartlarında ne kadar sıklıkla tükettiğinizi belirlemenizdir. Örneğin TV izlemek anlık ruh halinizi etkileyerek sizi bir şeyler yemeye teşvik edebilir? Bunların farkında olarak yemek yeme alışkanlıklarınızı değişebilir. 
• Ortam ve çevresel faktörler: Tuttuğunuz günlükteki notlarda sizi yemeğe teşvik eden çevresel faktörleri de görebilirsiniz. Kilo vermek veya ideal kilonuzu korumak için bu faktörlere dikkat edilmesi ve bunlardan vazgeçilmesi gereklidir.
• Algılamanızı yeniden yapılandırın: Alışkanlıklarınızı adım adım değiştirin. Yemek yeme hızınızı düşürmek için yeni yollar geliştirin. Her lokmadan sonra tuttuğunuz çatal, bıçağı bırakın ve yemek için tekrar alın. TV izlemeye alternatif yaratın. Örneğin TV’yi yemek yeme alanından uzaklaştırmak gibi. 

 3. Egzersiz 

Size özel uygulanan düşük enerjili diyet uygulama ve kötü alışkanlıklarınızı düzeltme sonucunda gıdalarla gelecek enerji alımı azalacak ve kilo vermeye başlayacaksınız. Ancak sağlığı korumak ve doğru bir şekilde zayıflamak için dengeli beslenme yanında egzersiz mutlaka olmalıdır. Bu sevdiğiniz bir spor dalı olabilir( futbol, basketbol, tenis…) ya da dışarıda yapacağınız yürüyüşler olabilir. Vücut ağırlığını, yağ kaybını ve kas yapısını korumak, kronik hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir şekilde kilo verme ve verilen kiloların geri alınmaması için egzersiz şarttır. 
Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!