Blog Yazıları / Cemre YAMANER

Spor Yaparken Doğru Beslenme Neden Önemli

 Sporda başarı sağlamak istiyorsanız… 


Size uygun beslenme programının nasıl olacağını da bilmeniz gerekir. Yapılan çalışmalarda sporla ilgili bilgiler yenilense de sporcu beslenmesi ile ilgili güncellemeler gün geçtikçe farklılaşmakta. Diyet konusunda her yıl çıkan farklı bir trendle ve özellikle spor söz konusu olduğunda birçok farklı ürünle karşılaşabiliyoruz. Şimdiye kadar okuyup uyguladığınız bilgiler ya da denediğiniz ürünler istemeseniz de beslenme alışkanlıklarınızı etkiler ve bir süre sonra uygulanan yanlış programlarla metabolizmanızı alt üst etmiş olursunuz. Bazal metabolizma hızınız düştükçe kilo verme süreci daha da zorlaştığı gibi sporda istediğiniz etkiyi de alamamaya başlar ve birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalırsınız. 

Sadece zayıflamak için yapılan spor büyük bir yanlıştır.

Hayatınız boyunca da sevdiğiniz bir fiziksel aktiviteyi (yürüyüş, dans, bisiklet, tenis..) alışkanlık haline getirmeyi deneyin. Çünkü zorunda hissederek yaptığınız sporla hiçbir alışkanlık kazanmayacağınız gibi yaptığınız sporu bıraktığınız anda kilo alma eğiliminiz artar. Vücudunuzu istediğiniz şekle sokmak, fiziki sağlığınızı korumak, zihinsel görüş ve düşünce zenginliği ve duygusal denge için size özel oluşturulan bir fitness programını deneyin. Başarılı bir fitness programı aerobik kapasiteyi, gücü ve esnekliği arttıran dengeli bir program olmalıdır. 

Aerobik Kondisyon 

Düzenli, orta karar egzersizin vücut ve zihin üzerinde yararlı etkili olduğu tespit edilmiştir. Aerobik (oksijenli) egzersiz kardiyovasküler sisteminizi kuvvetlendirir. Kan ve buna bağlı olarak vücudunuza ve beyninize oksijen akımını arttırır. Düzenli bir aerobik egzersiz dayanıklılığınızda da önemli gelişmeler sağlar. Kendi programınıza başlarken rehberlik yapması için mutlaka doktorunuza danışın. Başarılı bir aerobik programının sırrı zevk alacağınız (tempolu yürüyüş, koşu, dans, yüzme, kürek çekme veya yakın dövüş sporları…) etkinlikler bulabilmektir. 

Güç antrenmanı 

Vücut yağını yakmak için en etkili yol hiç şüphesiz güç antrenmanıdır. Orta karar kuvvet egzersizi fitness ise dengeli yaklaşımın önemli bir parçasıdır. Ağırlık çalışması kasları şekillendirir ve güçlendirir. Ayrıca kemik bağlarının esnekliğini arttırır. Son yıllarda yapılan çalışmalar kuvvet antrenmanlarının yaşlılarda kas zayıflamasını ve osteoporozu önlediğini göstermektedir. Kendi kuvvet antrenmanı programınıza başlamak için iyi bir antrenör bulun ve uygun şekli almak ve korumak için onun rehberliğinden yararlanın. 

Esneklik egzersizleri 

Aerobik ve kuvvet çalışmalarından önce ve sonra uyanırken basit esneme egzersizleri yapın. Uygun şekilde yapılan esneme egzersizleri sakatlıkları önler ve dolaşım ve bağışıklık sistemlerinize katkıda bulunur. Önemli olan esneme egzersizlerini yaparken buna yeteri kadar zaman ayırmanız ve doğru nefes tekniği ile kas gruplarının uyum içinde rahatlamasını sağlamaktır. 

Sporcu Beslenmesi 

Aerobik kondisyon, kuvvet antrenmanı, esneklik egzersizi ile birleştirilmiş sağlıklı bir beslenme daha uzun, daha mutlu ve daha dengeli bir hayat yaşamınıza yardım edecektir. Yaptığınız fitness programından en etkin şekilde yararlanabilmek, istenilen vücut şekline ulaşmak ve bunun kalıcılığını sağlamak için size uygun olan beslenme programını bilmeniz gerekir. Unutmayın ki vücuda doğru zamanda doğru miktarda yakıt verildiği takdirde vücudunuz sizi istediğiniz yere götürmede daha sağlam, daha güçlü ve daha emin adımlar atar. 

Sporcu beslenmesini doğru uyguladığınız takdirde; 

• Kasların ve dokuların çalışması için gereken enerji ihtiyacını sürdürür
• Doku adaptasyonunu, büyüme ve onarımını destekler
• Bağışıklık sistemini güçlendirir
• İnflamasyonu azaltarak, iyileşme ve genel sağlığınızı korumuş olursunuz.  
Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!