Blog Yazıları / Gözde ÖZGÜR

Demir Eksikliği Anemisi

Ülkemizde her 10 kadından 9'unda demir eksikliği anemisi görülüyor! 


Dengesiz ve düzensiz beslenme, demir eksikliğinin baş tetikleyicisi… Bunun yanında, sık sık kan verme, ağır adet kanamaları, sindirim sistemi sorunları, gebelik ve emziklilik döneminde demir ihtiyacının artması ve çeşitli ilaçlar da demir eksikliğine sebebiyet verebiliyor. 

Belirtileri arasında ise çabuk yorulma, halsiz hissetme, bağışıklık sisteminin zayıflaması, baş dönmeleri ve uzun süreli eksiklikte ise geçici hafıza kayıpları sayılabilir. Özellikle ergenlik ve doğurganlık çağındaki kadınlarda görülse de erkeklerde de görülme sıklığı yok sayılamayacak derecede!

Demir eksikliğini önlemek için demir açısından zengin olan hayvansal kaynaklı besinleri diyetimizden eksik etmiyoruz. Özellikle kırmızı et ve yumurta tüketimi bu açıdan çok önemli. Bitkisel kaynaklı besinlerden ise demir açısından zengin olanlar yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak gibi), kurubaklagillerin tüketimi düzenli sağlanmalı. Demirin bağırsaklardan emilimini artırmak için ise demirden zengin besinler yanında veya tükettikten sonra mutlaka C vitamini içeren besinler tüketmeliyiz: Yumurtanın yanında maydanoz, yeşil biber tüketmek/ kırmızı et yedikten sonra portakal, mandalina tüketmek gibi. Çay ve kahveyi ise biraz azaltmak lazım. Unutmayın demir eksikliğiniz varsa bu sorun çözülmeden kilo vermeniz zor olacaktır !
Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!