Blog Yazıları / Gözde ÖZGÜR

Kabızlık, Nedenleri ve Çözümleri

Kabızlık, günümüzde sağlıksız çalışma koşulları ve hareketsiz yaşamın getirdiği oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. 


Kabızlığın sebepleri arasında, yanlış beslenme, az su içme, hareketsiz kalma, lifli besinlerden yeteri kadar tüketmeme, gebelik, çeşitli ilaçların yan etkisi, depresyon/ anksiyete ve bazı bağırsak hastalıkları sayılabilir. Çoğu kişi için sorun olan kabızlık, aslında günlük yaşamda artık kabullenilmiş ve dile getirilmeyen bir problem olmuştur. 

Peki kabızlıktan kurtulmak için neler yapmalı ? 
 Günlük 2,5-3 litre su içmeli. 
 Günlük 10.000 adım atmalı. 
Lifli besinlerden yeterli miktarda tüketmeli: Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tercih edin, kurubaklagilleri yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyin, meyve-sebze suları yerine kendilerini yemeyi tercih edin, elmayı iyice yıkayarak kabuğuyla birlikte tüketmeyi tercih edin, yulaf ezmesi tüketmeye çalışın, pirinç yerine bulguru tercih edin, kuru meyveler içerdikleri su miktarı azaldığından taze meyvelere oranla daha çok lif içerirler 
 Tuvalete gitme ihtiyacını ertelememeli 
Probiyotik desteğinini düşünmeli: Probiyotikler bağırsak floranızın sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır, böylece sağlıklı ve düzenli dışkılamanız kolaylaşacaktır. 
Kahve ve çayı ideal miktarda tüketmeli: İçerdikleri kafein sayesinde bağırsak hareketlerini uyararak tuvalete çıkmanızı kolaylaştırır.
Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!