Blog Yazıları / Cemre YAMANER

Market Alışverişi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde yiyeceklere kolay ve ucuz yoldan rahatlıkla ulaşabiliyoruz. İstediğimiz ürünün birçok alternatifini bulabiliyoruz. Ancak sağlıklı zannettiğimiz birçok yiyecek etkisini kısa sürede göstermese de uzun vadede sağlığımız için büyük tehditler oluşturabiliyor. Bu nedenle gıdaları alırken içeriğini en iyi şekilde bilmek büyük önem taşıyor. Diyet olarak aldığınız yağ içeriği düşük bazı ürünlerin karbonhidrat içeriği yüksek olabilirken şekersiz yazılan birçok üründe sodyum içeriği yüksek olabiliyor. Gıda etiketini doğru bir şekilde okuma alışkanlığını kazanarak yapacağınız besin alışverişlerinin de sağlığınız için bir tehdit unsuru oluşturmasını engelleyebilirsiniz. 


Sadece doğru besin tercihini yapmakta yetmiyor. Satın alınan yiyecekleri doğru planlama ile muhafaza ettikten sonra hazırlama, pişirme, servis ve saklama aşamalarında da gerekli bilince sahip olmak güvenli gıda tüketiminde gerekli olduğu gibi yiyeceğin besin değerini koruyarak sağlıklı beslenme açısından da gerekli. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin her aşaması büyük önem taşımaktadır.

Doğru ve bilinçli market alışverişi yapma önerileri; 

 1. Market alışverişine çıkmadan önce yapacağınız yemeği ve mutfağınız için gerekli ihtiyaçların listesini oluşturun.
 2. Aç karnına alışverişe çıkmayın
 3. Mevsimine göre sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin 
 4. Aldığınız gıdaların son tüketim tarihine dikkat edin. 
 5. Besin etiketi okuma alışkanlığı edinin. 
 6. Et alırken öncelikli dana eti tercih edin ve görünürdeki yağları temizlettirin. 
 7. Tavuk alacağınız zaman en yağsız kısmı olan göğüs bölümünü tercih edin. 
 8. Balık alırken renginin parlak olmasına, dokunduğunuzda dokunun hemen yerine dönüyor olmasına dikkat edin. 
 9. Organik ürün alırken de Organik Tarım Sertifikasına sahip olanlara öncelik verin. 
 10. Dondurulmuş gıdaları tercih ederken içeriğinde yüksek miktarda bulunan tuz v şeker içeriğine dikkat edin. 
 11. Şarküteri bölümünde satılan salam, sosis, pastırma, sucuk, hindi jambon gibi ürünler, nitrit ve nitrat gibi vücudumuz için zararlı olan  katkı maddeleri içerdiği için bu gibi ürünlerden uzak durun. 
 12. Açıkta satılan süt kesinlikle almayın. İçerisinde patojen bakteriler bulundurduğundan birçok hastalığa etkendir. UHT veya pastörize süt alın. 
Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!