Blog Yazıları / Demet YİĞİT

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Günümüzde zayıflamaya yardımcı olma özelliği ile ön planda olan yeşil çay, siyah çay ile aynı çay bitkisinden (Camellia sinensis) elde edilmektedir. Çay bitkisinin siyah çaya dönüştürülme işlemi, çayın içindeki bazı etken maddelerin azalmasına ya da kaybolmasına neden olmaktadır. Elbette ki bu, özellikle kahvaltılarımızın geleneksel içeceği olan siyah çaydan vazgeçmemizi gerektirmiyor ama yeşil çaya da günün belli saatlerinde yer verilmesi, içeriğindeki etken maddelerden yararlanılabilmesine olanak sağlamaktadır. Yeşil çayı bu kadar özel yapan şey ise, içinde bulunan flavonoidler, kateşin; A, C, E, B5, K vitaminleri; manganez, çinko, krom, selenyum mineralleri ve kafeindir. 

Yeşil çayın sağlık üzerindeki etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz: 
• Çok güçlü antioksidan içeriği ile serbest radikallere karşı koruyucu
• Bağışıklık sistemini destekleyici
• Diüretik özelliği ile ödem azaltmaya yardımcı
• Hafıza fonksiyonlarını destekleyici
• Kuvvetli antimikrobiyal etki
• Metabolizma hızlandırıcı, iştah azaltıcı, kilo vermeye yardımcı
• Kalp hastalıklarına karşı koruyucu
• İnsülin direncini kırmaya yardımcı

Çayı demlerken nelere dikkat edilmelidir ?
Yeşil çayın içeriğindeki kateşinin kaynar su ile temas etmemesi için, su kaynadıktan sonra 2-3 dakika bekletilmeli ve daha sonra yeşil çayın üstüne eklenmelidir. Demliğin ağzı kapatıldıktan sonra, 5 dakika kadar dinlenmeye bırakılmalı ve sonrasında tüketilmelidir. 

Yeşil Çay Kaç bardak tüketilmelidir? 
Demleme tekniğine ve kullanılan yeşil çayın kalitesine bağlı olarak, bir bardak yeşil çayın içinde yaklaşık 120-320 mg kateşin, 10-60 mg da kafein bulunmaktadır. Bu miktar, fazla tüketim durumunda riskli olabileceği için önerilen tüketim günde 2-3 fincan kadardır. Çok fazla siyah çay ve kahve tüketenlerin dikkatli olmasında yarar vardır. Aşırı kafein alımının da riskli olduğu unutulmamalıdır.

Kimler yeşil çay içmemelidir? 
Yeşil çay, içerdiği kafein nedeniyle yüksek tansiyon hastaları için riskli olabilir. Bunun dışında herhangi bir olumsuz etkisine şu ana kadar rastlanmamıştır. Vitaminler ve mineraller açısından zengin, kanserden diyabete kadar birçok sağlık sorununa karşı koruyucu olan bu fonksiyonel içeceklere hayatımızda yer vermek sağlığımız için oldukça yararlı olacaktır. 

Sağlıkla kalın, 
Sevgiler    
Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!