Blog Yazıları / Ece BOZTEPE

Önemli bir besin bileşeni : POSA

Posa beslenmemizde önemli yeri olan bir besin bileşenidir. İnsanların sindirim sisteminde sindirilemeyen kompleks karbonhidratlar olarak adlandırılır. Erişkinler için günde 20-35 gram alınması önerilir. Bu miktar 1000 kkal için 10-13 gram posa demektir. Dengeli tüketimi ishal ve kabızlığı önlerken, aşırı tüketiminde ishale neden olabilmektedir.


Posa çözünmeyen posa ve çözünen posa olarak ikiye ayrılır. 

Çözünmeyen posa: Buğday kepeği, kepekli ekmek, kepekli makarna, esmer pirinç, kepek, çavdar ekmeği, lahana, brüksel lahanası, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, bezelye, fasulye, kuru erik, kuru kayısı, elma, turunçgiller iyi birer kaynağıdır.Sağlığa yararları pek çok olan bu besinler, suda çözünmemelerine rağmen su tutarlar böylece dışkının hacminin artmasına, kabızlığı önlemede yardımcı olurlar. 

Çözünen posa: Çözünen posa %90-99 oranında sindirilir ve bakterilerce bağırsakta fermente olarak kısa zincirli yağ asitleri üretilir. Meyveler, yulaf, yulaf kepeği, yumru köklü bitkiler, kuru fasulye, bezelye ve baklagillerdir. Suda çözünen posa içeriği olan besinler total kolesterol ve LDL kolesterolü düşürmede ve böylece kalp damar hastalıklarını önlemede yardımcıdır. Ayrıca safrayı bağlayarak da total kolesterolü düşürmede yardımcıdır. Bağırsakta yabancı maddeleri bağlayıp dışkıyla atılmasında önemli rol oynar ve bu sayede kolon kanserlerini önlemede önemli yere sahiptir. 

Günlük beslenmede posayı arttırmanın yolları: 

  1. Kabuklarıyla yenebilen meyveleri kabuklarıyla tüketin. 
  2. Tam tahıl içeren besinleri tüketin. (beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri,makarna yerine kepekli makarnayı, pirinç yerine esmer pirinci tercih edin.) 
  3. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketin. 
  4. Sebze ve meyve tüketiminizi arttırın.
  5. Her öğünde yeşillik ve salata tüketin. 
  6. Kurubaklagilleri haftada 2-3 kez tüketmeye çalışın. 
  7. Kuru erik, kuru kayısı, incir gibi kuru meyveleri günlük beslenmenize dahil edin. 

Günde toplam 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimine ulaşın. 
Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!