Blog Yazıları / Ece BOZTEPE

Regl Dönemlerinde Nasıl Beslenmeliyiz ?

Adet döneminden önce görülen stres hali, şişkinlik, hissi, açlık durumu ve tatlı krizleri birçok kadının ortak sorunudur. Bu belirtiler bazı kadınlarda çok daha şiddetli görülebilir ve bu duruma da Premenstrual Sendrom denir. Premenstrual Sendrom adet dönemi başlamadan ortaya çıkar ve adet dönemi başladıktan birkaç gün sonra biter. 30-40 yaşlarında daha fazla görülen bu belirtilerin şiddetini arttırmaması içinse beslenmemize dikkat etmemiz gerekir.


Özellikle regl dönemi öncesinde kadınların çikolata, tatlı veya şekerli gıdaları yeme istekleri artar bunun nedeni de östrojen hormonu seviyesinin düşmesidir. Çünkü östrojen hormonu kadınlar için uyarıcı bir hormondur ve vücuttaki seratonin, noradrenalin ve endorfin hormonlarının üretimini arttırır. Östrojenin azalmasıyla da kan şekerinin düşme eğilimi artar dolasıyla iştah metabolizması sürekli uyarılır ve tatlı yeme isteğimiz artar. 

Bu dönemde ve her zaman iştah kontrolünü sağlayabilmek için 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün beslenilmelidir. Böylece kan şekeri dengede kalır ve kan şekerinin aşırı düşüklüğünde ortaya çıkan tatlı yeme isteği görülmez. Ara öğünlerde tercihen glisemik indeksi düşük meyve ve yoğurt gibi besinler veya tam buğday unundan ekmekle yapılan az yağlı ya da yağsız tost tercihleri tatlı krizlerini önlemekte bire bir olacaktır. Eğer dışarıdaysak meyve, yoğurt bulamıyorsak tatlı yeme isteğini tatlı yemeden yenmek için yaklaşık 60 kalori içeren bir fincan sıcak çikolata içerek de geçirebiliriz. Eğer tatlı krizine sıcak çikolata da engel olamıyorsa illa tatlı yenecekse de şerbetli ve hamurlu tatlılardansa daha düşük kalorili ve kan şekerinde ani değişikliklere neden olmayan sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Ana öğünlerde ise muhakkak ki kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Hem düşük glisemik indekse sahip olmaları hem de posa yönünden zengin olmaları dolayısıyla kan şekeri dalgalanmalarını gün içinde büyük ölçüde önlerler. 

Magnezyum düzeyi regl döneminde azalacağından dolayı ise kramplar meydana gelebilir. Krampların azalmasına yardımcı olmak içinse magnezyum içeriği yüksek olan özellikle kuru baklagiller, ıspanak, börülce, ceviz, badem, fındık, tam tahıllı ekmek gibi besinler tüketilebilir. Eğer magnezyum düzeyiniz çok düşükse de regl öncesinde takviye de yapılabilir. 

Regl öncesinde de vücudumuz genellikle su tutar ve ödem oluşur. Bu yüzden regl döneminden 1 hafta önce tuz tüketimini azaltmak ve gizli sodyum kaynaklarından kaçınmamız gerekir. Çünkü fazla sodyum vücudun su tutma kapasitesini arttırır. Yemeklerinizi tuzsuz yiyemiyorsanız da yemeklerinizi çeşitli baharatlarla lezzetlendirmeyi deneyebilirsiniz. 

Yine kahve, kola, demli çay gibi kafein oranı yüksek içeceklerin de vücutta su tutulumunu arttırması mümkündür. Bu yüzdende bu dönemlerde kafein tüketiminizi azaltmanız sendromun daha hafif geçmesini sağlar. Fakat adaçayı, rezene, papatya gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Özellikle birde bu dönemde günde 2-2,5 lt su içmeyi ihmal etmemeniz gerekir. 

Regl döneminde aşırı kanaması olan bayanlarda da kanamayla birlikte demir kayıpları da görülebilir. Demir kaybı yerine konulamazsa da kadın kendini güçsüz, yorgun ve halsiz hissedebilir. O yüzden bu dönemde akşam veya öğlen öğünlerinizin birinde kırmızı et, tavuk eti, yumurta, balıketi mutlaka bulunmalıdır. Pekmez ve kuru üzüm de yine demir açısından zengin besinler arasındadır. Regl döneminde günde 1 yemek kaşığı kuru üzüm ve 1 tatlı kaşığı pekmezde tüketebilirsiniz. 
Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!