Blog Yazıları / Ayden ÖZEKİNCİ

Sporcu İçecekleri Nedir?

Günümüzde oldukça yaygın tüketilen sporcu içecekleri gıda pazarına ilk defa 1969 yılında giriş yapmıştır. Performans içecekleri olarak da isimlendirilen kasların çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlayıp egzersiz sırasında kaybedilen sıvı ve elektrolitleri karşılamak amacıyla tüketilen hazır ticari içeceklere “Sporcu İçecekleri” denilmektedir.
Sporcu içecekleri genel olarak çeşitli karbonhidratlar, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi elektrolit ve bazı vitaminleri (B6,B12 vitaminleri) içermektedir.
“SPORCULAR NEDEN SPORCU İÇECEKLERİNİ TERCİH EDER?”
Çünkü sporcu içecekleri rengi, kokusu, tadı ve dokusu sayesinde suya göre daha kolay tüketilir, pratiktir. Terle kaybedilen sıvı ve elektrolitleri karşılar. İçeriğindeki karbonhidrat sayesinde toparlanmaya katkıda bulunur, dayanıklılığı arttırır. 

 “SPORCU İÇECEKLERİNİN ÇEŞİTLERİ”
3 çeşit sporcu içeceği vardır. Sporcular yaptıkları spor türüne göre bu içeceklerden en uygun olanı tüketmelidir.
  • Hipertonik sporcu içecekleri : % 8’den fazla oranda karbonhidrat ve elektrolit içerir. Ultra dayanıklılık gerektiren kürek, yüzme gibi sporcuların tercihi olmalıdır. 
  • İzotonik sporcu içecekleri : %6-8 oranında karbonhidrat ve elektrolit içerir. Orta ve uzun mesafeli koşularda ve takım sporlarında kullanımı uygundur. 
  • Hipotonik sporcu içecekleri : %4’ten az oranda karbonhidrat ve elektrolit içerir. Sadece sıvı gereksiniminin sağlanmasının önemli olduğu jokerler ve jimnastikçiler için uygundur. 
“SPORCU İÇECEKLERİNİN SAĞLIĞA ZARARLI ETKİLERİ MIDIR?”

Her besin bilinçsiz tüketildiğinde istemsiz sonuçlara yol açabilir. Sporcu içeceklerinde glikoz, fruktoz, sükroz, maltodekstrin, glikoz polimeri gibi karbonhidrat türleri kullanılır. Bu durum göz önüne alınmadan yanlış zamanda kullanılan yanlış ürünler sindirim sistemi problemleri, vücut sıcaklığı düzenlenmesinde sapmalar, mide boşalma süresinin uzamasına bağlı kramplar gibi istenmeyen sorunlara yol açabilir. 

“SPORCU İÇECEKLERİ İLE ENERJİ İÇECEKLERİ AYNI MIDIR?”
  Bilinçsiz olarak bir çok genç yetişkin  ve amatör sporcunun zinde olmak, performansını arttırmak ve enerji sağlamak amacıyla enerji içeceklerine yöneldiği görülmektedir. Çoğu zaman enerji ve sporcu içecekleri aynı içerikli zannedilip birbirinin yerine kullanılmaktadır. Oysa içerik olarak farklılıkları olan bu içeceklerin karıştırılıp birbiri yerine kullanılması sağlık açısından ciddi sorunlara yol açabilmektedir. 
  • Enerji içecekleri farklı miktarlarda taurin, kafein, glukuronolaktan, inositol, ginseng, B vitamini kompleksleri, guarana gibi bileşenleri içerir. İçeriğindeki kafein ve kafein etkisi gösteren alkaloitler sebebiyle uyarıcı etki gösterip bilinenin aksine enerji harcamasını arttırıcı bir rol üstlenmektedir. 
  • Sporcu içecekleri ise çeşitli elektrolit ve karbonhidratlı içeriğiyle boşalan glikojen depolarını geri kazandırıcı ve sıvı-elektrolit dengesini sağlayıcı etkilerde bulunur.
Kaynaklar: Ersoy, N. ve Ersoy, G. (2013). Hidrasyon için spor içecekleri ve alternatif içecekler. Turkiye Klinikleri J Sports Sci,5(2), 96-100.Varım, C, Varım, P, Acar, B.A, Vatan, B.V, Kaya, T, Acar,T ve Tamer, A.,  (2015) Enerji içecekleri ruhu kanatlandırıyor ya bedeni?, J hum rhythm 1(3) s.79-82

SPORCU İÇECEĞİNİZİ KENDİNİZ HAZIRLAYIN!
Günümüzde piyasada satılan sporcu içeceklerine ulaşım ne kadar kolay olsa da kendi sporcu içeceğinizi pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. 
İşte size kolay bir tarif!
Malzemeler:1 orta boy muz, 2 yemek kaşığı yulaf,  1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi, 1 su bardağı önceden hazırlanıp buz dolabında soğutulmuş filtre kahve, 1 su bardağı soğuk süt
Hazırlanışı: Tüm malzeme blenderden geçirilir. İçeceğimiz hazır. 
*İçeceği spordan 1 saat önce tüketebilirsiniz.

Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!