Blog Yazıları / Gözde ÖZGÜR

Doğru Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Diyet Nedir?
Diyet, aslında günlük yaşamımızda sıkça kullandığımız ve her Pazartesi başlayıp her Salı bitirdiğimiz aktiviteyi ifade eden kelimeden çok daha öte anlamlara sahiptir. Öncelikle “Diyet” kelimesi ile kastettiğimiz anlamın doğru karşılığı “Beslenme Tedavisi” veya “Beslenme Programı” dır. Beslenme tedavisi tamamı ile yaşam tarzında kalıcı değişikler yaratarak oluşturulan, kişiye özel doğru beslenme davranışlarının yaşam boyu devamını sağlayan bir tedavi biçimidir. Amacı ise, sizlere yaşam boyu uygulayabileceğiniz doğru ve olumlu beslenme alışkanlıkları kazandırmaktır.

Doğru Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalı? 
Bu soruya verilmesi gereken ilk cevap öncelikle “kişiye özel olmalı” cevabıdır. Her bireyin beslenme alışkanlıkları, öğün düzeni, damak tadı, yemek kültürü ve günlük yaşantısı farklıdır. Eğer beslenme tedavisi kişiye özel nitelikte olmazsa, yani herkes aynı içerik ve öğün düzenine sahip beslenme programını uygulamaya çalışırsa mutlaka başarısız olan bireylere rastlanacaktır. Örneğin, o beslenme programındaki öğün düzeni çalışan bir kişinin günlük yaşantısına uyarken ev hanımı olan bir bireyin günlük yaşantısına uymayacaktır. Yalnızca evde hazırlanabilecek yemekleri içeren bir beslenme programı ise çalışan bir bireyin uygulayamayacağı cinstendir. 

Beslenme tedavisinin sahip olması gereken diğer özellikler ise, uygulanabilir, ulaşılabilir ve sürdürülebilir olmasıdır. Yani, kişinin uygulayamayacağı bir beslenme tedavisi düşünülemez. Bunu sağlamak için ise tabii ki, ilk özelliğimiz olan tedavinin kişiye özel olması gerekiyor. Aynı zamanda kişinin ulaşamayacağı hedefler belirlemek anlamsızdır. Kilo vermek ya da hastalığın seyrini yavaşlatmak uzun bir süreçtir ve kişinin daima motivasyonunu gerektirir. Kişi gerçekçi olmayan hedeflere ulaşmaya çalıştığında bunu gerçekleştiremeyecektir. Dolayısıyla, motivasyonunu düşürerek tedaviye olan bağımlılığını kaybedecektir. Bu nedenle, gerek kilo vermede gerekse hastalığın belirtilerini gidermede ara hedefler konarak adım adım ilerlenmelidir.

Beslenme tedavisinin sürdürülebilmesi için ise kişinin sürekli olarak takibi yapılmalı, aklına takılan sorular net biçimde ve anında cevaplandırılmalı, öğün düzenlemelerinde sürekli olarak iletişim içinde olunmalıdır. Beslenme tedavisinde gerekli hedeflere ulaşılıp kişiyle iletişim kesildikten sonra da kişinin tedavi süresince öğrendiği ve kazandığı doğru beslenme alışkanlıklarını sürdürmesi ve böylece kendi beslenme düzenini kendisinin belirlemesi sağlanmalıdır.

Son olarak ise, zayıflamaya yönelik beslenme programları yasaklar içermemelidir! Yasaklar içeren bir beslenme programı uzun süre uygulanamaz, yaşam boyu sürdürülemez ve amaçlarına ulaşamaz. Unutmayın ki, her besinden yediğiniz miktar önemlidir. Bazı besinlerden uzak durarak hem bedeninize stres yaratırsınız hem de diyet süreciniz bittiğinde uzak kaldığınız besinlere aşırı istekle yaklaşır ve miktar konusunda sıkıntı yaşarsınız.

Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!