Blog Yazıları / Gözde ÖZGÜR

Aç Kalmadan İdeal Kiloya Ulaşmak

Herkes bol bol yiyerek ve aç kalmadan zayıfladığını söylüyor, sizse buna inanmıyor musunuz? Böyle bir şey aslında mümkün! Sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin yolu da tam olarak doya doya yiyerek zayıflamak. Biz de kilo kontrolü sağlarken bu prensibi benimsiyoruz, böylece kesinlikle aç kalmadan ve canınız ne çekiyorsa yiyerek kilo verebiliyorsunuz. Gelelim bu işlerin nasıl yürüdüğüne ve neden böylesinin daha sağlıklı olduğuna…


Aç Kalmadan Nasıl Zayıflarım? 

Uzun saatler boyunca aç kalmak sandığınız gibi zayıflamanıza yardımcı olmuyor, aksine engel oluyor. Bu durumun temelde dayandığı nokta, uzun süre aç kalmanın kan şekerinde yarattığı dengesizliklerdir. Kan şekeri, aç kaldığınız sürece sürekli olarak düşüş gösterirken uzun süreli açlık sonunda tükettiğiniz herhangi bir yiyecek kan şekerinizde ani yükselmelere yol açar. Bu ani yükselme ve dengesizlikler, metabolizma üzerinde stres yaratarak kilo vermenize engel olabilir.

Üzerinde durulması gereken bir diğer nokta ise, uzun süre aç kaldıktan sonra öğününüzü tükettiğinizde vücudunuzun bir sonraki öğün için “Uzun süreli açlıktan sonra bana yiyecek veriliyor, bu öğünden sonra da aynısı olacak. Yine uzun süre aç kalacağım.” mesajını vermesidir. Bu mesaj ise, vücudunuzun bu öğünde aldıklarını uzun süreli açlık için depolayacağını, enerji elde etmek için kullanmak yerine vücuda açlıkta kullanması için depo oluşturacağını gösterir. Sonuç olarak ise, yedikleriniz yakılmaz, depolanır. Bu durum da kilo vermenin önünde ciddi engel oluşturur.

Son olarak, kendinizi canınızın çektiği şeylerden uzak tutmaya çalışmanız kilo vermenizi zorlaştırır. Yemek istediğiniz şeylerden kendinizi uzak tutmaya çalıştığınız süre ne kadar uzarsa, bu süre sonunda uzak kaldığınız besinlerden miktar olarak o kadar fazla tüketirsiniz. Böylece, bu besinlerden uzak kaldığınız süre boşa geçmiş olur ve kendinizi boşuna kısıtlanmış hissedersiniz. Bizim genel prensibimiz ise canınız ne çekiyorsa kendinize engel olmadan yemeniz, fakat miktarlarını beraberce ayarlayarak zararlarını en aza indirmektir. Böylece ne istiyorsanız yiyerek kilo verme sürecini tamamlamış olursunuz.

Yapılan bilimsel çalışmalar, gün içinde yapılan öğün sayısını artırmanın bazal metabolik hızın yükselmesini sağlayacağını göstermektedir. Yani, ne kadar sık aralıklarla beslenirseniz kilo vermeniz o kadar kolay olacak! Günde üçer saat aralıklarla ve diyetisyeninizin desteği ile size özel planlanmış şekilde 6 veya 7 öğün şeklinde beslenmeniz herhangi bir sağlık sorununuz yoksa kilo vermeniz açısından ideal olacaktır.

Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!