Blog Yazıları / Gözde ÖZGÜR

Mutluluk Veren Besinler

Çoğu Zaman Sebepsiz Mutluysak Sebebi: Mutluluk Veren Besinler!

Günlük hayatta tükettiğimiz bazı besinlerin sahip oldukları özel besin maddeleri sayesinde, vücutta çeşitli hormonlar salgılatarak mutluluk hissi oluşturduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu besinlerin içerikleri incelendiğinde ise içerdikleri besin maddelerinin mutluluk ile ilişkisi olan serotonin, dopamin ve endorfin adlı maddeleri uyardığı, bunun sonucunda mutluluk sağladığı ve metabolizma üzerinde değişik etkiler ortaya çıkardığı görülmüştür. Bazı besinlerde ise serotonin adlı madde direkt olarak bulunmuştur.

Serotonin, dopamin ve endorfin adlı maddeler ise birbiriyle ilişkili olup, beyinde sinir hücreleri arasında sinir iletilerinin gerçekleşmesini sağlayan nörotransmitter maddelerdir. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin’in oluşumunda etkili olan triptofan aminoasidi, aynı zamanda dopamin ve endorfin yapımında da görev almaktadır. Vücuda serotonin alınmasının ve vücutta konsantrasyonunun artmasının, beyinde mutluluk hissinin oluşmasını sağladığı, besin alımını azaltarak obeziteyi engellediği, insomnia gibi uyku düzeni bozukluklarını önlediği ve bağımlılıkların kesilmesi sırasında gözlenen depresyonu ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır.

Peki Mutluluk Hangi Besinlerde Saklı?

Triptofan içeren besinler, serotonin salgılanmasını uyaracağından bu besinler de mutluluk duygusu oluşumunda etkilidir . Meyvelerden muz ve incir, içlerinde triptofan aminoasidini bulundurur ve bu aminoasit vücuda alındığında serotonin sentezini arttırarak mutlu hissetmemizi sağlar. Triptofan aminoasidinden zengin diğer besinler ise somon, ton balığı ve sardalye balıkları, tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, ceviz, sığır ve kuzu etleridir. Ayrıca, somon balığının omega-3 açısından zengin olması da depresyon ve beyin fonksiyonları üzerinde etkili olmasını sağlamaktadır. Ananas, avokado, elma, çilek ve kivi ise doğal olarak serotonin içerir.

Sebzelerden ise, mısır, brokoli, karnabahar, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler ve kabuğu ile pişirilmiş patates doğal olarak serotonin içerirler. Kurubaklagillerden mercimek, nohut, bezelye ve bunlarla hazırlanmış yiyecekler de serotonin bakımından iyi kaynaklardır .

Günümüzde çokça tüketilmeleri her ne kadar obeziteye neden olsa da basit karbonhidratlar da beynimize mutluluk sinyali gitmesini sağlar. Makarna, pirinç, beyaz ekmek ve şeker beyinde serotonin salgılanmasını uyararak daha enerjik ve mutlu hissetmeyi sağlar.

Çikolata, içerisinde bulunan “feniletilamin” isimli madde ile endorfin salgılanmasını uyararak kas gevşetici ve ağrı kesici bir etki yaratır. Bu madde aynı zamanda kişinin daha mutlu hissetmesine ve çikolataya karşı bağımlılık oluşturulmasına sebep olur. Bunun yanında depresyonu önlediği de bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. “Feniletilamin” siyah çikolatada daha fazla miktarda bulunmaktadır.

Ayrıca, bilimsel olarak yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlandığı üzere, bağırsak ve sindirim sisteminin de sağlıklı olması kişilerde mutluluk ve ruh hali ile doğrudan ilişkilidir. Bu açıdan bakıldığında, bağırsak sağlığını olumlu etkileyen doğal probiyotik besinler de kişilerin mutlu hissetmesi üzerinde etkilidir. Bu besinler ise süt, yoğurt, kefir ve peynir olarak sayılabilir.

Yiyelim, mutlu olalım!

Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!