Blog Yazıları / Editör

Kilo Vermek İçin Tercihiniz Kişiye Özel Diyet Listesi Olsun

Özellikle yaz ayları yaklaşırken fazla kilolarımızdan kurtulmak için çeşitli arayışlara giriyoruz. İnternet üzerinde diyet listesi, hızlı kilo verdiren diyet listesi, sağlıklı diyet listesi gibi aramalar yaparak bize uygun, mucizevi bir diyet listesi bulmaya çalışıyoruz. Karşımıza çıkan çeşitli diyet listelerini uygulamanın sonucu ise genellikle hüsran oluyor. Bize özel olarak hazırlanmamış bu diyet programları genellikle bize uygun olmadığı için ya kilo veremiyor ya da verdiğimiz kiloların daha fazlasını kısa bir süre içerisinde geri alıyoruz. Hatta bir diyetisyen tarafından bize özel olarak hazırlanmayan bu listeler kimi zaman sağlığımızı da olumsuz yönde etkiliyor.


Kişiye Özel Diyet Listesi Nedir?

Kişiye özel diyet listesi, internette dolaşan çeşitli diyet listelerinin aksine bir uzman tarafından kişiye özel şekilde oluşturulmuş diyet listeleridir. Sadece kilo vermek için kullanılmayan diyet listeleri aynı zamanda kilo alma, kilo koruma ve hastalıklarda beslenme amacıyla da kullanılmaktadır.

Doğru ve dengeli beslenmenin sağlığımız üzerindeki etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Tükettiğimiz besinler birçok hastalıktan korunmamıza yardımcı olurken, yetersiz ve sağlıksız beslenme, bilinçsizce uygulanan diyetler sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Ayrıca çeşitli hastalık durumlarında uzmanlar tarafından oluşturulmuş kişiye özel diyetler de hastalığın tedavisine yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla bize uygun beslenme biçimini öğrenmek, kilo verme ya da kilo alma amacıyla bilinçsizce, yetersiz ve sağlıksız beslenmeye yönelmek yerine bir diyetisyen tarafından bize özel olarak hazırlanan diyet programına uymak son derece önemlidir.

Kişiye Özel Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

Kişiye özel diyet listesi hazırlanırken, kişinin sağlık durumu, tıbbi öyküsü, cinsiyeti, yaşı, boy ve kilo ölçüsü göz önünde bulundurulur ve diyet listesi tamamen kişiye uygun şekilde hazırlanır. Ayrıca kişinin spor yapıp yapmaması, hareketli bir yaşama sahip olup olmaması, masa başında çalışıyor oluşu da diyetisyenler tarafından diyet listesi hazırlanırken önemli olmaktadır.

Tüm bu faktörler her bir kişi açısından farklılık gösterdiği için herkes için doğru, mucizevi tek bir diyet listesi bulunmamaktadır. Dolayısıyla kişiye özel olarak hazırlanmamış diyet listeleri kişinin ihtiyaçlarına cevap veremezken özellikle internet ortamında dolaşan pek çok diyet listesi de çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Yukarıda bahsedilen faktörlerin yanı sıra kişiye özel diyet listesi hazırlanırken sürdürülebilirliğe de önem verilir. Diyet listesi oluşturulurken diyetisyen ve danışan iletişim içinde olur ve danışanın severek uygulayacağı bir diyet programı oluşturulmaya çalışılır. Böylece danışanlar sağlıklı, kişiye uygun ve sürdürülebilir bir diyet listesiyle hedeflerine ulaşabilmektedir.Diyet listeleri kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Her kişinin tıbbi öyküsü, fiziksel özellikleri farklı olduğu için beslenme programı da bir uzman tarafından tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Bu makale kişiye özel tavsiye niteliği taşımayıp makalede yer alan bilgiler bir diyetisyen ya da doktora danışılmadan uygulanmamalıdır.


Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!