Blog Yazıları / Gözde ÖZGÜR

Vegan Beslenme ve Beslenme Önerileri

Vegan mı besleniyorsunuz, peki sizi bekleyen sağlık sorunlarına karşı hazır mısınız?

Gelin, vegan beslenme nedir, bu beslenmede hangi besinlere yer var, faydaları ve zararları neler hep birlikte bakalım…

Öncelikle vegan beslenme, vejeteryan beslenmeden farklı olarak hiçbir hayvansal kaynaklı besinin tüketilmediği yaşam tarzıdır. Bu tarzı benimseyen bireyler beslenmelerinin temelini, sebze-meyve, kurubaklagiller, tahıl grubu besinler ve yağlı tohumlardan oluştururlar.

Bu beslenme şekli ile doğal olarak, sebze-meyvelerin ve tüketttikleri besin gruplarının vücutlarına sağlamış olduğu lif, çok çeşitli vitaminler, düşük doymuş yağ ve düşük kolesterol seviyeleri aslında kardiyovasküler hastalıklara ve kansere yakalanma riskini düşürüyor. Bu durumu bir avantaj olarak ele alsak da, yalnızca hayvansal kaynaklı besinlerden sağlanabilen çeşitli mineraller ve besin öğelerinin eksikliği de, anemilerosteoporoz, alzheimer gibi hastalıkların ortaya çıkmasına da zemin hazırlıyor! Özellikle süt ürünlerinden sağlanan kalsiyum, büyük miktarı et ve et ürünlerinden sağlanan demir, kreatin ve B12 eksiklikleri vegan bireylerde eksikliği sık görülen bileşenlerdendir. 

Vegan Beslenmenin Dezavantajlarını Ortadan Kaldıracak Çözüm Önerileri

Vegan beslenmede tüketilmesi serbest olan ve eksikliği görülen besin öğelerini içeren besinlerden tüketerek eksikliklerin önüne geçebiliriz. Brokoli ve mantarda diğer bitkisel kaynaklı besinlere kıyasla daha fazla kalsiyum içerirler. Chia tohumu, bir tür yağlı tohumdur, omega-3 ve lif açısından zengindir. Kurubaklagiller, bitkisel protein ve lif açısından zengindir. Kinoa, tahıl grubundandır fakat yüksek protein içeriğine sahiptir.

Bunlar dışında ise, hayvansal kaynaklı besinlerden alınan kalsiyum ve demirin vücutta kullanılma oranı bitkisel kaynaklı besinlerden alınandan çok daha yüksek. Bu nedenle, doktor kontrolünde besin desteği şeklinde alınmasında yarar var. Düşük kolesterol seviyesi de bazı hormonların yapımı açısından zararlı olduğu için dengede tutulmasında sık sık doktor kontrolüne ihtiyaç vardır.Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!