Blog Yazıları / Gözde ÖZGÜR

Sınav Dönemi ve Beslenme

Sınav Döneminde Beslenmede Temel Prensipler:


Öğün düzenini sağlamak, uzun süreli açlıklardan kaçınmak konsantrasyonun devamlılığını korumak açısından önemlidir. Özellikle kahvaltı öğünü atlanmamalıdır. Dengeli içerikteki bir kahvaltının, bütün gün içerisindeki beslenme düzenini ve kalori alımını belirlediği çalışmalarla gösterilmiştir. Ayrıca akademik performansı iyileştirdiği de kanıtlanmıştır. Ana öğünlerin aralarında ise, sağlıklı ara öğünler yapmak hem kan şekerinin dengede kalmasını sağlayarak kişinin kendini bitkin hissetmesini engeller hem de günlük alınması gereken enerji ve besin öğelerinin tamamlanmasına yardımcı olur.

Uyanık kalmak için içilen kahveye dikkat! Geç saatlere kadar uyanık kalmak, daha iyi konsantre olmak gibi amaçlarla bol miktarda içilen kahve, kola ve çay gibi kafeinli içecekler belirli miktarların üzerinde tüketildiğinde, kalp ritminde bozulma, tansiyonda yükselme ve anksiyete gibi problemlere neden olabilir. Ayrıca, demir ve kalsiyum gibi minerallerin emilimlerini azaltıcı tanenleri içerdiklerinden fazla miktarda alınması olumsuz etki yaratabilir. Kafeinin olumsuz etkilerini görmemek adına günde 3 fincandan fazla kahve, 8 fincandan fazla da siyah çay içilmemesi önerilmektedir. Bu içecekler yerine, yüksek C vitamini içeren, antioksidanlar açısından zengin olan ve kafein oranları daha düşük olan kuşburnu çayı veya günde 5 fincandan fazla olmamak üzere yeşil çay tüketilebilir.

Açık havada yapılan kısa egzersiz ve yürüyüşler, yaşanan yoğun stresten uzaklaşma, duygusal ve psikolojik anlamda rahatlama anlamında faydalıdır. Günlük çalışma temposuna 30 dakika kadar ara verip yürüyüş için zaman ayrılması hem konsantrasyonu arttıracak hem fiziksel anlamda yenilenme sağlayacaktır. 

Sınav döneminde hastalıklardan korunmak için, bağışıklık sistemini koruyacak ve güçlendirecek içerikteki besinlerden dengeli miktarlarda tüketmek yararlı olacaktır. Bu besinler; zengin demir içeriği ile yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et ve yumurta, kalsiyum içeriği yüksek olan süt, peynir ve yoğurt, zengin vitamin içerikleri ile farklı renkte sebze ve meyveler olarak sıralanabilir. 

Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!