Blog Yazıları / Gözde ÖZGÜR

Regl Dönemi ve Beslenme Tüyoları

Regl Dönemi ve Beslenme Tüyoları

  • Yeterli ve dengeli beslenmek tabii ki her zaman olduğu gibi regl dönemi süresince de olmazsa olmaz prensibimiz olmalı.
  • Kilo artışını minimize etmek amaçlı düşük kalorili diyetler uygulamaktan kaçınılmalıdır. Çünkü, regl döneminde vücudun enerji gereksinmesi artmakta ve normal ihtiyacınızdan ortalama 200-300 kalori yüksek şekilde kalori tüketmeniz gerekmektedir.
  • Su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Günde enerji ihtiyacınızın 1 kalorisi başına 1 ml su tüketmelisiniz.
  • Tuz kullanımınızı en aza indirmeniz, vücudunuzda su tutulmasını ve birikmesini önleyecektir. Böylece, regl dönemi boyunca ağırlık artışını da en az düzeyde hissedeceksiniz.
  • Çay ve kahve tüketiminin aşırı olmaması, alkol alımının minimize edilmesi ve sigara tüketilmemesi de yararlı olacaktır.
  • Düzenli yürüyüşler veya egzersizler kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak, sinirsel gerginliğinizi ve sıvı birikimini azaltacaktır.
  • B grubu vitaminlerin sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğundan, regl öncesinde ve sırasında B grubu vitaminlerden, özellikle vitamin B6 içeren besinlerden, zengin beslenmek olumlu etki yaratacaktır.
  • Demir ve magnezyum içeren besinlerin tüketimi artırılmalı veya bu minerallerin etkili emilimlerini sağlayacak besin kombinasyonları yapılmalıdır.
  • Fazla miktarda tatlı ve karbonhidrat tüketmemeye özen gösterilmelidir. Karbonhidrat tüketimlerinde ise toz şeker, bal, reçel, pekmez, şerbet, şerbetli tatlılar gibi basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar olarak adlandırılan makarna, bulgur, patates, tam tahıllı ekmekler gibi besinleri tüketmeniz daha yararlı olacaktır.
  • Bitki çayları, özellikle adaçayı ve papatya çayının bu dönemde rahatlatıcı etkisini oldukça iyi gözlemleyebilirsiniz.

Tatlı Krizleri Nasıl Bastırılır?

Aşırı tatlı yeme isteğinizin bu dönemde psikolojik nedenleri olsa da beslenme alışkanlıklarınızla bu durumu tetikliyor olabilirsiniz. Örneğin, günlük karbonhidrat gereksiniminizi karşılayamıyorsanız bir süre sonra bedeniniz bunun eksikliğini hissederek sizi tatlı yemeye itebilir. Bunun yanında, insülin direnciniz varsa veya diyabet riskiniz yüksekse bu da aşırı tatlı yeme isteğinizin bir nedeni olabilir.

Ana öğünler arasında ara öğünler yaparak tokluk hissi yaratabilirsiniz. Böylece kendinizi sürekli tok hissederek tatlılara yönelme isteğinizi azaltabilirsiniz.

Kendinize fit ve diyet tatlı tarifleri bularak ya da kendiniz yaratarak şekersiz, lifli ve meyveli tatlılar yapabilirsiniz. 

 Kuru veya taze meyveler porsiyonlarına dikkat edilerek tüketildiğinde tatlı isteğini bastırabilir.

Kişiye Özel Online Diyet Programlarıyla İdeal Kilonuza Kavuşun!

Diyetisyenim Uygulaması’nı indirip dilediğiniz bir diyetisyenimizden kişiye özel online diyet hizmeti alın, hedeflediğiniz kiloya ulaşın!